ГУАРАНА
Ботанічне найменування: гуарана (Paullinia cupana)
Порошок гуарани виробляють із подрібнених плодів екзотичної південної ліани. Його використовують для приготування тонізуючого напою, який часто називають «рідким каштаном». Екстракт насіння гуарани містить гуаранін – компонент, що входить до складу майже всіх безалкогольних енергетичних напоїв, що виробляються не тільки на латиноамериканському континенті, але й в інших країнах світу.
Напій із гуарани готують у домашніх умовах із перемеленого смаженого насіння або на виробництві – із застосуванням екстракту. Він збуджує центральну нервову систему та піднімає життєвий тонус. На додачу до цього гуарана дає приємне почуття ситості та прискорює обмін речовин. Це дозволяє використовувати гуарану не тільки як природний стимулятор, щоб на якийсь час підняти настрій і забути про втому, але й як ефективний засіб для схуднення.
Тому екстракт або порошок гуарани додають не лише в енергетики, а й у лікарські засоби, БАД-препарати та кондитерські вироби. Гуаранін входить до складу продуктів для спортивного харчування, а сам чай із гуарани набув популярності в людей, які відчувають нерегулярні інтенсивні навантаження. До них відносять, наприклад, студентів, які готуються до сесії, водіїв-далекобійників, відвідувачів нічних клубів чи представників творчих професій, які ведуть нічний спосіб життя.
Активна речовина: гуаранін (кофеїн гуарани)
Властивості чаю: тонік; знижує втому та сонливість; стимулює активність; довготривало бадьорить; антистрес; прискорює обмін речовин; допомагає в схудненні; стимулює розумову активність; покращує травлення; зменшує прояви депресії.
Дія на організм:
-
Ефект гуарани пояснюється дією гуараніну. Останній за хімічним складом ідентичний кофеїну, теїну й матеїну, які містяться відповідно в каві, чаї та мате. При цьому концентрація гуараніну в насінні гуарани вдвічі-втричі перевищує вміст кофеїну в кавових зернах. Напій із гуарани має довготривалу тонізуючу дію, знижує втому та сонливість, підвищує активність та витривалість. Яскраво виражений тонізуючий ефект гуарани перевершує дію ранкової кави, що бадьорить. Однак діє м'якше та набагато триваліше, тому підходить для тих хто чутливий до кави (наприклад, відчуває прискорене серцебиття).
-
Порошок гуарани рекомендують використовувати як найпростіший засіб зменшення симптомів депресії або похмілля.
-
Незважаючи на те, що дія гуарани аналогічна дії кави, чай із гуарани – це не просто стимулятор. До складу екстракту та порошку гуарани входить складний комплекс хімічних сполук, таких як специфічні алкалоїди й поліфеноли, які в поєднанні з гуараніном пояснюють його різнобічну дію.Тонізуючий ефект гуарани дає можливість використовувати рослину як ефективний стимулятор. Напій допомагає подолати сонливість і втому під час інтенсивної роботи. Причому на відміну від кави гуарана діє м’якше, але довше. Ефект зберігається від 1,5 до 6-8 годин.
-
Покращує травлення, прибирає проблеми шлункового тракту.
-
Термогенний ефект полягає в прискоренні обмінних процесів в організмі, допомагає не лише відновити сили, а й зменшити почуття голоду. Таким чином, програми схуднення з регулярним використанням гуарани мають стабільніший і триваліший результат.
- Когнітивний ефект гуарани – ще одна експериментально підтверджена дія рослини. Він полягає в стимуляції розумової активності та підвищенні пізнавальних здібностей людини. Чай із гуарани поліпшує пам’ять та емоційний стан.
Класичний рецепт:
Мелену гуарану заливають окропом як чай, додають цукор або згущене молоко. У польових умовах можна прийняти у сухому вигляді та запити водою.
Добова доза гуарани для дорослого – 5 г або 1 ч.л. Для знайомства краще спробувати менше – 2-3 г або ½ ч.л. Максимальне дозування на день – 2 ч.л. Час дії 2-4 години.
Порошок гуарани має специфічний, трохи «деревний» присмак, а сам напій без добавок кольором трохи нагадує світло-коричневе какао. Окрім класичного заварювання, напій з гуарани, можна приготувати не окремо, а в суміші з іншими інгредієнтами. Подрібнене насіння змішують з фруктами, шоколадом, молочними продуктами, медом, згущеним молоком. Можна приготувати смузі, коктейлі чи фруктові салати на основі йогурту, морозива та/або молока.
Рецепт смузі з гуараною:
Суміш готують у блендері
Пити чай із гуарани або напій з додаванням гуарани рекомендовано в першій половині дня, не пізніше ніж за 5-6 годин перед сном, один раз на день. Якщо гуарана використовується для підвищення ефективності спортивних навантажень – її приймають за 30-60 хвилин до початку тренувань.
Опис товару: порошок гуарани (мелене насіння)
Для отримання порошку дозріле насіння гуарани відокремлюють від м’якоті, смажать і дрібно перетирають.
Загальні відомості
Гуарана є справжнім символом Бразилії. Екстракт або порошок гуарани входить до складу більшості безалкогольних напоїв у цій країні, а обсяги продажів напоїв із гуараною навіть перевищують обсяги продажів “Кока-коли”. Гуарану додають не тільки в чай, смузі або лимонад, а й у шоколад, льодяники, жувальні гумки, випічку та навіть у зубну пасту.
Ліана гуарана росте в басейні річки Амазонки на території Бразилії та Парагваю, а також зустрічається в Перу, Колумбії та Венесуелі. Рослина традиційно використовувалася корінними жителями ще до прибуття на континент європейців. Дозрілі плоди гуарани формою й забарвленням нагадують очне яблуко, що з урахуванням характерної дії насіння сприяло широкому поширенню міфів про рослину та зробило гуарану невід’ємною частиною місцевої культури.
Протипоказання
Гуарану не рекомендовано вживати дітям, вагітним та літнім людям. Напій із гуарани не варто поєднувати з алкоголем чи кавою. У разі індивідуальних побічних симптомів, які з’являються під час прийому гуарани, варто припинити вживання та отримати консультацію у лікаря.