КАВА-КАВА (екстракт VARIETY)
Ботанічне найменування: кава-кава; кава; перець п’янкий (Piper methysticum)
Кава-кава або частіше “кава” – це рослина й одночасно традиційний напій, що виготовляється з кореня тихоокеанської культури перець п’янкий («кава» у перекладі з тонганської та маркізької мов островів Полінезії означає «гіркий»). Дія чаю з кореня кава-кави характеризується комплексним заспокійливим та тонізуючим ефектом.
Уперше рослина та традиція застосування кава-кави були описані німецьким ученим Георгом Форстером, учасником другої експедиції Джеймса Кука. Полінезійці тоді познайомили європейців із найпростішим способом вживання кава-кави – жування кореню або подрібнення в кораловій ступці, де він змішувався з водою.
Сьогодні на різних островах Океанії налагоджено кустарне та промислове виробництво величезної різноманітності напоїв «Кава», що отримується з безлічі сортів кава-кави різної якості. Вони пропонуються, зокрема, відвідувачам традиційних місцевих барів – накамалів, створених саме для спільного вживання кава-кави.
Активні речовини: кавалактони
Кава-каву культивують в умовах тропічного клімату з великою кількістю сонячних днів та опадів. Діючі речовини в корінні кава-кави, відповідальні за анксіолітичний та ейфоричний ефект, а також відчуття оніміння слизових, яке викликає вживання кореня, – кавалактони.
Дія екстракту Кава-Кава на організм:
-
напій із кореня кава-кави справляє одночасно седативну, анестезуючу та тонізуючу дію;
-
виступає як емпатоген, який полегшує спілкування та соціальну взаємодію;
-
застосовується як релаксант, засіб від безсоння та для боротьби з тривожністю;
-
загальний ефект кава-кави подібний до сп’яніння, але за правильного вживання кава-кава не викликає похмілля й порушення когнітивних функцій. Головний результат уживання кава-кави, що настає після тонізуючого ефекту, – м’язове розслаблення, заспокоєння та загальна релаксація без утрати ясності розуму. Напій надає відчуття злагоди та усуває моральний дискомфорт;
-
рекомендують у тому числі для нормалізації сну та як адаптоген (препарат проти стресу) чи антидепресант.
Рекомендована порція 1мл:
✨1мл екстракту кореню Кава-кава змішуємо з невеликою кількістю води кімнатної температури
💧пляшечка на 10мл - повна піпетка містить біля 0,5мл екстракту
💧пляшечка на 30мл - повна піпетка містить біля 1мл екстракту
Розведений екстракт Кава-кава слід вживати маленькими порціями, набираючи в рот і затримуючи на декілька хвилин. Кавалактони всмоктуються через слизові, викликаючи приємне оніміння.
Дія напою може тривати від 3 до 8 годин та більше. Кава-кава чудово поєднується з кратомом (наприклад малайзія голд або борнео червоний) і має яскраво виражений антидепресивний та антистресовий ефект. Передозування напоєм спричиняє сонливість.
Коріння Кава-кава збираються в природному середовищі на островах Тихого океану, екстракт вироблено в США
Протипоказання
Утримайтеся вживати Кава-каву, якщо найближчі 6-8 годин плануєте керувати автомобілем та працювати з уважністю.
Всесвітня організація охорони здоров’я визначає водяну суспензію з коренів кава-кави як засіб із «прийнятно низьким рівнем ризику для здоров’я». Враховуючи тривалу традицію вживання кава-кави в Полінезії, використання напою можна вважати безпечним.
Була проведена низка досліджень, у яких висловлювалася гіпотеза про можливу токсичність екстракту кава-кави для печінки (гепатотоксичність), що призвело до обмежень продажів кава-кави та препаратів на основі кореня в окремих країнах Європи. Надалі з’ясувалося, що гепатотоксичність, можливо, пов’язана з вживанням спиртовмісних настоянок і екстрактів. Також шкода може бути спричинена поєднанням напою з лікарськими препаратами та алкоголем. І тому обмеження продажів кава-кави було скасоване (зокрема, це сталося в Німеччині).
Вживання кава-кави протипоказано дітям, вагітним, матерям-годувальницям, а також людям, які страждають від хвороб печінки та мають індивідуальну непереносимість подібних засобів. Кава-каву не варто поєднувати з алкоголем та фармацевтичними або рослинними препаратами. Не рекомендовано використання спиртових та ацетонових екстрактів кавалактонів.
Також варто утриматися від тривалого безперервного вживання напою (понад місяць) та перевищення дозування (більше ніж 4 мл на день). Рекомендована перерва після курсу вживання становить щонайменше 4 тижні.
Дослідження на Кава-Кава (piper methysticum) вказують на ряд потенційних корисних властивостей:
-
Протизапальні та протиракові ефекти: останні дослідження вказують на те, що кава і її ключові фітохімічні речовини мають протизапальні та протиракові ефекти, на додаток до добре задокументованих неврологічних переваг. Повна ссилка: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6748478/
-
Застосування для лікування тривоги та безсоння: кава (piper methysticum) - це рослина з тихоокеанських островів, яка використовується для лікування тривоги та безсоння.
Повна ссилка: https://www.verywellmind.com/kava-kava-what-you-need-to-know-89218
-
Ефективність та безпека при короткостроковому вживанні: дослідження підтверджує ефективність та безпечне короткострокове використання кави для лікування "нервової тривоги, напруги та неспокою", особливо в незатяжних випадках. Повна ссилка: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12907348/
-
Кавалактони та дія на цнс: кавалактони мають потужну дію на центральну нервову систему, як клінічно, так і в тваринних моделях. Повна ссилка: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30303634/